پلاسما جت چیست؟

 

پلاسماتراپی یا پلاسماجت چیست؟ ماده به سه حالت‌جامد؛ مایع و گاز در طبیعت وجود دارد. حالت چهارم ماده پلاسما است. پلاسما در اصل گازی یونیزه می‌باشد که از یون‌ها و الکترون‌های فرار و خنثی که آزادانه حرکت می‌کنند تشکیل‌شده است. صاعقه، جرقه و شعله آتش نمونه‌هایی از پلاسما می‌باشند. پلاسما دمای بسیار بالا و فشار پایینی دارد بنابراین با تماس با ماده دیگر به‌سرعت سرد می‌شود و انرژی منتقل می‌کند. به علت تفاوت الکترومغناطیسی موجود بین نوک وسیله و بدن انسان، این تخلیه یونی موجب تخریب بافتی و تصعید اجزای سطحی پوست می‌شود. لازم به ذکر است این پلاسما با پلاسمای مایع که بخشی از خون می‌باشد کاملاً متفاوت است.

کاربرد پلاسما جت (فایربولت) چیست؟

با این روش چشم‌های خسته، تیرگی دور چشم، پلک شل و افتاده کاملاً درمان شده و زیبایی به چهره بازمی‌گردد. بعلاوه بلفاروپلاستی کاربرد درمانی هم دارد و می‌تواند میدان دید را با رفع افتادگی‌های شدید پلک کاملاً درمان کند. این پروسه، بدون جراحی و در مطب یا کلینیک به‌صورت سرپایی انجام می‌شود.

آیا افتادگی پلک می‌تواند موجب کاهش میدان دید شود؟

افتادگی پلک عارضه شایعی است که می‌تواند باعث کاهش میدان دید در فرد مبتلا شود. در این عارضه که تحت عنوان بلفاروپتوز نیز شناخته می‌شود، پلک بالایی چشم پایین می‌افتد و ظاهری خسته و مسن به فرد می‌دهد. افتادن پلک می‌تواند به‌طور ناگهانی و یا به‌صورت تدریجی ایجاد شود واقعیت آن است که عوارض ناشی از افتادگی پلک می‌تواند هم باعث مشکلاتی مانند خستگی، سردرد و کاهش بینایی شود و هم در ظاهر فرد تأثیر منفی داشته باشد.

چرا روش پلاسما جت (فایربولت) “بلفاروپلاستی دینامیک” هم گفته می‌شود؟

پلاسما جت (فایربولت) به‌عنوان “بلفاروپلاستی دینامیک” هم شناخته می‌شود چراکه این فرصت برای پزشک وجود دارد که از بیمار بخواهد که چشمانش را حین عمل باز و بسته کند تا دقیقاً چروک هایی که نیاز به درمان دارد مشخص شود و درمان شود. حتی برای خود بیمار این امکان وجود دارد که حین عمل چشمان خود را ببیند و نظر خود را بگوید.

هر جلسه درمانی چقدر طول می‌کشد؟

در پلاسما تراپی بیمار باید حدود ۲۰-۳۰ دقیقه کرم بی‌حسی داشته باشد. جلسه درمانی به‌طور متوسط بین ۱۰-۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد و فرد می‌تواند نتیجه عمل را بلافاصله ببیند. تعداد جلسات کاملاً به‌شدت چروک ها و سن فرد بستگی دارد. بسیاری از بیماران طی یک جلسه بهبود کامل می‌یابند ولی در افرادی با چروک های شدید، ممکن است تا ۳ جلسه درمانی احتیاج باشد. در این صورت فواصل جلسات دوم یا سوم یک ماه است.

سن مناسب برای ترمیم پلک چه زمانی است؟

سن مناسب برای انجام بلفاروپلاستی با پلاسما جت (فایربولت)، به نوع و میزان نارضایتی شخص بستگی دارد. در اصل‌ترمیم پلک، سن و سال ندارد و برحسب نوع مشکل، این عمل حتی از قبل ۲۰ سالگی تا بیش از ۸۰ سالگی هم قابل انجام است. به‌طورکلی در مشکلات مادرزادی، در سنین پایین‌تر و در مشکلات ناشی از پیری یا شل شدن پوست پلک، در سنین بالاتر انجام می‌شود.

موارد منع استفاده از پلاسماتراپی یا پلاسماجت چیست؟

پلاسما تراپی تقریباً موردی قطعی برای عدم مصرف ندارد و با توجه به اینکه حدود ۷۰% پوست اضافه پلک برداشته می‌شود. لذا خطر باز بودن پلک که بعد از جراحی دیده می‌شود، در این روش وجود ندارد. تنها در صورتیکه محل مورد درمان عفونت یا التهاب داشته باشد، باید مدتی درمان را به تأخیر انداخت.

وضعیت و نگهداری بعد از عمل چگونه است؟

بستری در بیمارستان و استراحت بعد از عمل نیاز نیست و فرد بلافاصله قادر به باز کردن چشم‌هایش بوده و می‌تواند بدون پانسمان به سرکار برود. تنها نگهداری لازم، استفاده از کمپرس سرد طی ۴۸ ساعت اول است. پس از انجام پلاسما تراپی پلک قرمز و کمی متورم است و معمولا طی دو سه روز اول موقع خوابیدن، سر تخت باید با زاویه ۳۰ درجه بالاتر باشد تا رفع شوند. روی نقاط کارشده دلمه‌های کوچک قهوه‌ای‌رنگ دارد که باید اجازه دهیم تا خودبه‌خود بین ۷-۳ روز بعد بیفتند و نباید به آن‌ها دست زد یا آن‌ها را کند. برای پوشش پلک بجای پانسمان از کرم‌ترمیم کننده یا آنتی‌بیوتیک برای بهبود سریع‌تر استفاده می‌شود. آب زدن به چشم‌ها بعد از ۴۸ ساعت اشکالی ندارد.

آیا این عمل دردناک است یا احتیاج به بیهوشی دارد؟

این عمل سرپایی و بدون بیهوشی انجام می‌شود. لازم است که حدود نیم ساعت قبل از عمل از کرم بی‌حسی استفاده شود تا احساس درد و ناراحتی موقع کار وجود نداشته باشد. افرادی که به کرم بی‌حسی مقاوم هستند می‌توانند از بی‌حسی تزریقی نیز بهره ببرند.

آیا پلاسماتراپی یا پلاسماجت برای سایر چروک های صورت هم کاربرد دارد؟

بله. پلاسما تراپی را می‌توان برای همه چروک های صورت به کار برد. چروک های پاکلاغی کنار چشم یا چروک های دور دهان از موارد مصرف دیگر پلاسما تراپی است که پاسخ فوق‌العاده‌ای به دنبال دارد. چروک های دور دهان معمولا به چند جلسه درمانی احتیاج دارد. چروک های معمول صورت هم به پلاسما تراپی بسیار عالی جواب می‌دهد.

کلمات کلیدی: بلفاروپلاستی، بلفاروپلاستی بدون جراحی، بلفاروپلاستی به‌صورت سرپایی، پلاسما، پلاسما تراپی، پلاسما جت پلاسما، فایربولت، پلاسمای سرد، پلاسمای گرم، رفع افتادگی پلک بالا، رفع افتادگی پلک تحتانی،

تماس با شرکت آمیتیس اینستاگرام آمیتیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× تماس با ما - Contact us