مورینگا و کوئید 19 (کرونا)

زمان نوشتن این قسمت از مقاله (19 آوریل 2020)3, بیماری کوئید 19 توسط سازمان جهانی بهداشت یک بیماری پاندمیک شناخته‌شده بود.

مطالعات فراوانی توسط جامعه دانشمندان صورت گرفته است. تحقیق مقدماتی این مقاله (حدود سال 2010) همگام بامطالعه اثربخشی فراورده‌های مواد شیمیایی ضدویروسی، موردبحث و بررسی قرارگرفته است. در نکات کلیدی مطالعه “مشخص‌شده است که تنوع وسیعی از مواد شیمیایی فعال، اثر درمانی در برابر ویروس‌های گوناگون ژنتیکی و عملکردی دارند. مکانیسم ضدویروسی این عوامل را می‌توان بنا بر فعالیت آنتی‌اکسیدانی، اثر مهارکنندگی ظرفیت‌ها، اثر مهاری بر روی DNA, سنتز RNA, یا بلاک نمودن تولیدمثل ویروسی و غیره” توصیف نمود.

میریسیتین یک بیوفلاوونوئید می‌باشد که ” در برابر ویروس هپاتیت ب، ویروس آنفولانزا و کروناویروس اثر ضدویروسی بسیار عالی نشان داده است” همان‌طور که مطالعه‌ای که توسط (Q & X, 2005) در سال صورت گرفته است (R, et al, 2010) به آن نیز اشاره‌شده است. هنگامی‌که تلاش بر آن بود که اثر آنتی ویرال بودن میریسیتین را با سایر مطالعات ربط بدهیم (Semwal, et al., 2016) تأیید نمود که ” ترکیب میریسیتین اثر ضدویروسی در برابر کروناویروس – سارس، که عامل سبب شونده در سندروم تنفسی شدید حاد می‌باشند، دارد و میریسیتین به‌واسطه تأثیرگذاری بر روی فعالیت ATPase در آزمایش in vitro در سطح IC50 از µM 2.71, پروتئین هلیکاز کروناویروس را مهار نموده است”. همچنین، یک مطالعه توکسیسیتی پیشنهاد داده است که میریسیتین در برابر سلول‌های اپیتلیال نرمال پستان MCF10A, اثر سیتوتوکسیسیتی (سمیت سلولی) اعمال می‌دارد. ازاین‌رو دانشمندان استنتاج نمودند که این ترکیب جهت مطالعات بیشتر در in vivo (مطالعات درون بدنی) امن می‌باشد که توسط ((Yu, et al, 2012 موردتحقیق قرار گرفت.

جهت به دست آوردن منبع میریسیتین، تحقیقی که توسط (Shervington, et al. 2018) صورت گرفته بیان می‌دارد که ” فلاوونوئیدهای به‌دست‌آمده از مورینگا اولیفرا (گز روغنی) به‌عنوان فلاونول موجود می‌باشند که زیرگروه خانواده فلاوونوئید می‌باشند که از اسیدآمینه فنیل آلانین طی مراحل متعددی از مسیر واکنشی فنیل پروپانوئید مشتق می‌شوند. فلاونول کلیدی موجود در مورینگا (گز روغنی), میریسین، کوئرستین و کائمفرول می‌باشند. همچنین مقاله اذعان می‌دارد که مشتقات آنتی‌اکسیدان برگ‌های مورینگا (گز روغنی) اثر آنتی باکتریال، آنتی وایرال، ضدالتهاب و ضد سرطان‌زا، از خود نشان می‌دهند.

عصاره برگ مورینگا اولیفرا (گز روغنی) همچنین مشخص گردیده که سبب کاهش فشارخون بالا می‌شود که توسط (Shervington, et al. 2018) بامطالعه به‌وسیله (Aekthammarat, et al, 2018) به آن نیز اشاره گردیده است.

مطالعه به‌وسیله (Yu, et al, 2012) نشان می‌دهد که فلاوونوئید های به‌طور طبیعی من‌جمله میریسین و اسکوتلارین می‌توانند به‌عنوان مهارکننده‌های شیمیایی سارس – کووئید 19 عمل نمایند. اسکوتلارین به‌طور فراوان در گل و ریشه مورینگا یافت می‌شود که (AlTaweel & Al-Anbari, 2019) در مطالعه اخیرشان به این موضوع نیز دست یافتند. این مطالعات قویاً درب‌های تحقیقات بیشتری را جهت کشف دارویی برای کووئید 19 باز می‌کند و بایستی بر روی مورینگا (گز روغنی) مطالعات بیشتری صورت پذیرد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× تماس با ما - Contact us