لیزر فرکشنال یا Co2

می‌خواهیم براتون خیلی شفاف درباره لیزر فرکشنال یا فرکسل یا کربن لیزر (Co2 Laser) صحبت کنیم.

اول‌ازهمه این‌که تمامی این اسامی یک تکنولوژی هستند و اسامی مختلف که در مقالات می‌خوانید یا در تبلیغات می‌بینید بیشتر روی اسامی که شرکت‌های سازنده این لیزرها روی آن گذاشته‌اند مانور می‌دهند.

تصور کنید که می‌توانید تمام مشکلات پوستی خود مانند ضایعات پوستی، زخم‌های آکنه، لک‌ها، خطوط ریز و … را درمان کنید و همه آن‌ها را از بین ببرید تا یک‌لایه جدید از پوست شفاف و سالم روی صورتتان نشان داده شود. این در اصل همان کاری است که لیزرهای فرکشنال انجام می‌دهند. به همین دلیل است که امروزه استفاده از این روش خیلی فراگیر شده است. البته برخی‌ها حتی از اسم لیزر ترس و وحشت دارند. به همین خاطر سعی داریم تا همه مسائل این روش رو براتون خیلی شفاف توضیح بدیم.

لیزرهای فرکشنال چه کاربرد هائی دارند؟

بیشتر بیماران به سه دلیل به سمت لیزر فرکشنال مراجعه می‌کنند:

  • لک و ضایعات پوستی (زگیل و…)
  • چین‌وچروک پوست
  • جای آکنه و جوش

معمولا فرکشنال برای صورت استفاده می‌شود اما گردن، دست و بازو نیز مناطقی هستند که در آن فرکشنال کاربرد دارد. مراجعه برای درمان جای زخم‌های آکنه و جوش بیشتر از بقیه است و این به خاطر جواب دهی بسیار خوب این روش برای از بین بردن ناهمواری‌های ناشی از آکنه است.

توضیحات علمی:

به‌طورکلی لیزرهای مورداستفاده در درمان‌های پزشکی دارای طول‌موج‌های مختلف هستند که با توجه به کاربرد موردنظر متفاوت‌اند و انواع مختلفی دارند. لیزر CO2 یکی از لیزرهای پرکاربرد مورداستفاده درزمینه پوست است. انرژی لیزر CO2 با طول‌موج 10،600 نانومتر در آب قابل‌جذب است. ازآنجاکه پوست حاوی درصد بسیار بالایی از آب است، این امر باعث می‌شود لیزر CO2 برای تخریب دقیق و ایمن خوب باشد. به‌علاوه در کاهش ضایعات خوش‌خیم برجسته مناسب است. لیزر CO2 درزمینه بازسازی جای زخم‌های آکنه و همچنین جوان‌سازی خیلی مؤثر است.

روش درمان فرکشنال:

در مورد ضایعات رنگی سطحی ازجمله کلوماسما، اپلیدها و … . درواقع لیزر فرکشنال در حال حاضر برای بسیاری از این مشکلات بهترین گزینه درمانی است. این لیزر در درمان بیماری‌های پوستی زیادی مؤثر شناخته‌شده است، ازجمله این موارد سیرینگوما، زگیل‌های معمولی، ویتیلیگو، لوکوپلاکی، زخم‌های پوستی، ناخن‌های پا و پسوریازیس ولگاریس هستند. همچنین از لیزر درمانی درزمینه پوست زیبایی بینی برای درمان آلوپسی و آکنه استفاده می‌شود. اگرچه انواع مختلفی از لیزر وجود دارد اما در این مقاله اصول و کاربردهای بالینی لیزر دی‌اکسید کربن یا فرکشنال را که خیلی پرکاربرد در زمینه پوست می‌باشد را شرح خواهیم داد.

مکانیسم فرکشنال:

هرکسی که این مقاله را می‌خواند، احتمالاً بارها کلمه “لیزر” را شنیده است. اگرچه بارها و بارها تکرار می‌شود معنای واقعی این عبارت برای درک واکنش لیزر از اهمیت حیاتی برخوردار است.

لیزرها انرژی نور را به‌صورت پرتوی فوتون محیط تولید می‌کنند و طول‌موج دقیق تولیدشده توسط خود دستگاه تعیین می‌شود. لیزر CO2 دارای گاز دی‌اکسید کربن است و انرژی را در 10،600 نانومتر منتشر می‌کند. لیزرهای پزشکی فعلی طول‌موج‌هایی را از ماورای بنفش تا قسمت‌هایی از مادون‌قرمز منتشر می‌کنند. نور در محل انتشار تولید و در ادامه در حفره‌ای تقویت می‌شود و سپس از یک کریستال عبور می‌کند که به پرتوهای لیزر اجازه داده می‌شود تا در نقاط بسیار کوچک در یک‌جهت خاص متمرکز شوند.

اصول لیزرهای CO2

CO2 یکی از اولین سیستم‌های لیزر بود. به دلیل جذب زیاد آب به‌سرعت به‌عنوان لیزر جراحی ایده آل شناخته شد اگر یک لنز فوکوس بر روی هندپیس تعبیه شود پرتوی جمع شده را به یک نقطه خوب می‌رساند و تمام انرژی نور را در آن ناحیه متمرکز می‌کند. لیزر CO2 در پهنای موج مادون‌قرمز نامرئی عمل می‌کنند. پزشک می‌تواند از پرتو هدفمند جهت قرار دادن لیزر در یک نقطه خاص روی بافت استفاده کند. تمرکز لیزر چگالی با توان بسیار بالایی را ایجاد می‌کند. این برای تبخیر و تخریب سطحی فوری کافی است حتی در صورت جابجایی هندپیس به‌صورت خطی می‌تواند بافت هدف را کاملاً برش بدهد. به‌عنوان یک نکته مهم در مورد ایمنی پزشکان در هنگام استفاده از لیزر فرکشنال، این عمل یک دود متشکل از بخار و ذرات را متصاعد می‌کند؛ بنابراین یک مکنده دود همیشه در هنگام استفاده از آن توصیه می‌شود.

ایمنی لیزر CO2

ایمنی برای بیمار در حین عمل حائز اهمیت است. این به‌ویژه در مورد لیزر CO2 با توجه به دامنه استفاده از آن در تخریب خیلی مهم است. ازآنجاکه چشم آسیب‌پذیرترین هدف برای انرژی نوری است محافظت از چشم برای همه در اتاق درمان الزامی است. می‌توان از لنزهای معمولی استفاده کرد اما عینک اختصاصی که دارای سپر جانبی است همیشه بهترین گزینه است. طول‌موج 10،600 نانومتری یک طول‌موج ایمن برای چشم یا حداقل شبکیه است زیرا تمام انرژی در داخل قرنیه در جلوی چشم جذب می‌شود. این امر باعث می‌شود این لیزر نسبت به لیزرهای مرئی و نور آفتاب دیده ایمن‌تر باشد. همچنین محافظت از بیمار هم مهم است و برای بیمار معمولا از یک عینک یا محافظ پلاستیکی استفاده می‌شود.

چه نتایجی را می‌توان انتظار داشت؟

نتایجی که انتظار می‌رود این است: کاهش چشمگیر و قابل‌توجه مشکلات پوست مانند لک‌ها خطوط ریز، چین‌وچروک، زخم، ناهمواری پوست، شلی پوست و … . پوست بعد از عمل به‌شرط نگهداری مناسب و عدم استفاده از نور آفتاب بهبود می‌یابد. بعضی‌اوقات بسته به سن فرد روال مراقبت‌های بعدی و سابقه سیگار کشیدن نتایج قابل‌تغییر است.

بعد از درمان چه می‌شود؟

بعد از درمان، شما به خانه می‌روید. بعد از روز اول پوست شما ملتهب خواهد شد و شما باید دستورالعمل‌های مربوط به پزشک را رعایت کنید. یک مراقبت ویژه پوستی و جلوگیری از آفتاب بهترین شرایط برای بهبودی است و حتی بعد از چند ماه پس از درمان نیز توصیه می‌شود. عدم انجام این کار ممکن است منجر به عوارض جانبی مانند موارد ذکرشده در بالا شود.

تداخل با سایر درمان‌ها؟

فرکشنال را می‌توان با سایر درمان‌ها ترکیب کرد اگرچه ما نمی‌توانیم در همان زمان درمان‌های دیگری را انجام دهیم. بسیاری از افراد برای کاهش چین‌وچروک‌ها از ژل پرکننده یا فیلرهای پوستی یا بوتاکس ها استفاده می‌کنند. معمولاً یک ماه قبل یا بعد از انجام این‌ها عمل فرکشنال انجام نمی‌شود.

مراقبت‌های بعدی چگونه است؟

حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید. شما همچنین باید تا مدتی از استفاده هرگونه محصولات لایه‌بردار و یا داروهای ضد آکنه تجویزشده بر روی پوست خودداری کنید. دو بار در روز از یک پاک‌کننده و مرطوب‌کننده ملایم استفاده کنید و از خراشیده شدن پوست خود به هر دلیلی جلوگیری کنید.

خطرات و عوارض جانبی دارد؟

بسته به ناحیه و خشن بودن درمان بهبودی کامل پوست حدود 2 هفته طول خواهد کشید. عوارض شامل پوسته‌شدن و خشکی پوست خواهد بود (مرطوب نگه‌داشتن پوست بعد از درمان مهم است). این بدان معنی است که فعالیت‌های اجتماعی و کاری در این مدت باید کاهش یابد. بعضی مواقع این روش می‌تواند دردناک باشد، اما در کسانی که ضایعات پیشرفته دارند بی‌حسی کامل صورت انجام می‌شود. سایر عوارض جانبی احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • زخم شدن پوست
  • عفونت و ایجاد جای زخم
  • التهاب موقتی

برای دیدن نتایج چند جلسه باید انجام داد:

این بستگی به نوع درمان دارد. اگر درمان لک باشد در یک یا دو جلسه نتیجه خواهید دید. اگر سعی در خلاص شدن از شر چین‌وچروک یا زخم آکنه دارید سه تا پنج جلسه باید صبر کنید. اگر برای هر دو مشکل آکنه و چین‌وچروک می‌خواهید درمان انجام دهید توصیه می‌شود جلسات چهار هفته از هم فاصله داشته باشد.

نتیجه‌گیری:

لیزر فرکشنال در بسیاری از تخصص‌ها ابزار پرقدرت محسوب می‌شود. در دست یک پزشک متخصص لیزر CO2 طیف وسیعی از درمان‌های پوستی مانند برش، تخریب و انعقاد را با دقت بسیار زیاد ارائه می‌دهد. آسیب حرارتی این لیزر میزان خونریزی را محدود می‌کند و به‌سرعت روند بهبود و ترمیم زخم را انجام می‌دهد. آب بافت پوست، آن را به یک هدف عالی برای طول‌موج 10،600 نانومتر تبدیل می‌کند.

اگر می‌خواهید با یک درمان بیشترین نتیجه را بگیرید، فرکشنال بهترین درمان است. اگر شما توانایی تحمل مدتی را برای بهبودی (7-14 روز) دارید انجام این روش به تنهائی مانند انجام چندین درمان غیرتهاجمی دیگر به‌طور هم‌زمان است. همچنین بهترین روش درمانی مناسب برای مشکلات و چروک پوستی پیشرفته است.

تنها نکته این روش محافظت بعدازآن است؛ یعنی باید همه مراقبت‌های توصیه‌شده پزشک مانند دوری از آفتاب را حتماً رعایت کنید وگرنه می‌تواند باعث لک‌های پوستی شود.

همچنین برای خانم‌های باردار یا هرکسی که تحت درمان با ایزوترتینوئین (یا آکوتان) طی 6 ماه گذشته بوده مناسب نیست. علاوه بر این در صورت وجود شرایطی که باعث تأخیر بهبودی می‌باشند یا سابقه ابتلا به زخم یا تب‌خال، مهم است که در مرحله پیش درمانی به پزشک خود بگویید تا از عوارض پیشگیری شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه با ما تماس بگیریداینستاگرام آمیتیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× تماس با ما - Contact us