تفاوت‌ انواع لیزر رفع موهای زائد

در این مقاله به بررسی تفاوت انواع لیزر رفع موهای زائد می پردازیم. لیزر یکی از پر مصرف‌ترین روش‌های درمان در پزشکی می‌باشد. از این رو در زمینه زیبائی و پوست هم لیزر موارد مصرف زیادی دارد. انواع لیزرهای پرکاربرد در زیبائی از این قرار است. پرطرفدارترین این لیزر در پوست و زیبائی لیزر موهای زائد می‌باشد. اصل مهم در همه لیزرهای رفع موهای زائد این است، استفاده از طول موج‌های خاص از طول نور و پالس با یک هدف خاص یعنی از بین بردن ملانین در یک فولیکول مو در حالی که به بافت‌های اطراف آسیبی وارد نشود. ملانین رنگدانه ای طبیعی است که در پوست و موهای ما وجود دارد و با رنگ ارتباط دارد. فولیکول هم در واقع همان ریشه و پیاز مو است.

یک نکته مهم: اگر بگوئیم کاهش موهای زائد خیلی بهتر است تا رفع موهای زائد. در واقع همه این لیزرها به طور موقت بین 2 الی 5 سال رشد مو را کاهش می‌دهند و پیاز مو را تضعیف می‌کنند تا رشد مجدد نداشته باشد ولی بدن به طور طبیعی در صدد بازسازی فولیکول‌ها بر می‌آید و آنها را به حالت عادی بر می‌گرداند.

تا به حال سه تکنولوژی مختلف لیزر برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار گرفته است:

IPL(Intense pulsed light)

یکی از تکنولوژی‌های اولیه لیزر در موهای زائد آی پی آل است که در همانطور که از اسمش پیداست در واقع لیزر نیست و پالس‌های نوری با طول موج‌های استاندارد است که علاوه بر از بین بردن موهای زائد در درمان آکنه، پیگمنتیشن و جوانسازی نیزکاربرددارد. طول موج‌های مورد استفاده در این نسل از 420 الی 690 نانومتر است.

مزایا:

 • دستگاه‌های ارزان
 • جواب دهی راضی کننده
 • هزینه نگهداری پائین

معایب:

 • طول درمان طولانی نسبت به بقیه نسل‌های لیزر
 • ریسک سوختگی بیشتر
 • کولینگ ضعیف

دایود (Diode Laser)

نسل بعدی لیزر دایود لیزر است که معمولاً طول موج 808 نانومتر دارد. نکته مثبت در لیزرهای دایود، انتقال انرژی زیادی به پوست است. این انرژی به طور انتخابی توسط ملانین اطراف فولیکول مو جذب می‌شود در حالی که بر بافت اطراف آن تأثیر نمی‌گذارد. لیزرهای دایود از یک طول موج خاص استفاده می‌کنند که میزان تأثیر بالایی در ملانین دارد. با گرم شدن ملانین ریشه و جریان خون فولیکول که باعث رشد دائمی موها می‌شود از بین می‌برد. دستگاه‌های لیزر با کیفیت بالا برای محافظت از سطح پوست در مقابل سوختگی، خنک کننده‌های قوی را در خود جای داده‌اند که این درمان را به یک تجربه راحت و بدون درد برای بیماران تبدیل می‌کنند. لیزرهای دایود دارای پالسهای با فرکانس بالا و جریان پائین بوده و با اطمینان می‌توان از انواع پوست استفاده کرد.

مراحل طول درمان لیزر دایو

مزایا:

 • درمان مؤثرتر
 • طول درمان کمتر
 • کولینگ قوی‌تر
 • درد کمتر
 • ریسک سوختن پوست خیلی کم

معایب:

 • تأثیر کمتر روی تیپ‌های تیره پوست

لیزر الکس (Alexandrite Laser)

الکساندرایت نوعی از لیزر است که از طریق یک کریستال انرژی را منتشر می‌کند. با عبور نور از کریستال الکساندریت، یک پرتوی از نور با طول‌موج 755 نانومتر تولید می‌شود. طول پرتو لیزر تعیین می‌کند که لیزر تا چه حد می‌تواند به پوست نفوذ کند. رنگ نور لیزر قرمز است. الکساندرایت را می‌توان در حالت Q-Switching تنظیم کرد که باعث می‌شود لیزر یک پرتوی باانرژی بالا را در پالس‌های کوتاه تولید کند. این همان چیزی است که باعث می‌شود موهای زائد مؤثر باشد.

علاوه بر رفع موهای زائد، از لیزر الکس برای موارد زیر نیز استفاده می‌شود:

 • درمان لکه‌های پوستی
 • درمان رگ‌های عنکبوتی یا واریس
 • درمان ضایعات عروقی
 • پاک کردن خال‌کوبی

تفاوت بین لیزر الکس و سایر لیزرها چیست؟

گذشته از رنگ، طول‌موج نور تنها چیزی است که تغییر می‌کند. به‌عنوان‌مثال، لیزر الکساندرایت یک پرتوی قرمز از نور ساطع می‌کند که 755 نانومتر است. از طرف دیگر، یک لیزر دیود، یک پرتو لیزر 810 نانومتری ساطع می‌کند و یک لیزر YAG از پرتوی 1064 نانومتر استفاده می‌کند.

الکساندرایت یا دایود؟ مسئله این است!

یکی از محبوب‌ترین انواع لیزر برای لیزر موهای زائد، لیزر دیود پالس است که یک پرتو فقط کمی طولانی‌تر از لیزر الکس است. در یک مطالعه این دو لیزر با این مقایسه شدند که ببینند بهترین نتایج بلندمدت چیست. الکساندرایت باعث شد که رشد مو 85 درصد کاهش یابد، درحالی‌که لیزرهای دیود 84 درصد کاهش می‌یابند. چهار جلسه درمانی با هر دو لیزر باعث کاهش 90٪ رشد مو تا 12 ماه شد. در سال 2006، مطالعه‌ای درباره اثربخشی این دو لیزر انجام شد و مشخص شد که هر دو لیزر کار را با راندمان برابر انجام می‌دهند. بااین‌حال، در لیزرهای دایود 28.9٪ احتمال بروز مشکلات و عوارض جانبی می‌باشد در مقایسه با 9.5٪ احتمال برای الکسانتریت.

آیا الکس هم عوارض جانبی دارد؟

متأسفانه، مانند همه لیزرها، الکساندرایت هم عوارض جانبی دارد. برای افرادی که پوست بسیار تیره دارند خطر سوختگی یا لک‌های پوستی وجود دارد. همان‌طور که در بالا ذکر شد لیزر الکساندرایت برای بیماران دارای پوست تیره خیلی مؤثر نیست. احتمال از بین رفتن رنگ‌دانه از پوست وجود دارد. حتی خطر وجود دارد که پوست در اثر نور، بیش‌ازحد ملانین تولید کند که می‌تواند منجر به لکه‌های تیره روی پوست شما شود. درد در طول درمان شایع است گرچه معمولاً نسبتاً کم است و سیستم کولینگ دستگاه‌ها تا حد زیادی آن را کاهش می‌دهد. یک ژل خنک‌کننده یا لوبریکانت اغلب پس از درمان ناحیه اعمال می‌شود که به کاهش درد و جلوگیری از تورم کمک می‌کند. بعد از لیزر غالباً مقداری تورم و خارش وجود دارد، اما باید پس از گذشت چند روز از بین برود. ممکن است پوست متورم شود یا حتی در صورت استفاده نادرست از لیزر بسوزد. احتمال خیلی اندک (10٪) وجود دارد که کبودی وجود داشته باشد، اما کبودی‌ها معمولاً به‌خودی‌خود محو می‌شوند.

مورداستفاده طول‌موج نوع لیزر
بهترین لیزر رفع موهای زائد و مؤثر بر تمامی تیپ‌های پوستی (تیپ پوستی 1 الی 7) 755 نانومتر Alexnadrite
مناسب موهای زائد در تیپ‌های پوستی 1 الی 5 810 نانومتر Diode Laser
تأثیر بهتر روی پوست‌های تیره (5 الی 7) 1064 نانومتر Nd:YAG Laser
لیزر نیست ولی برای موهای زائد در تیپ‌های پوستی 1 الی 5 جواب دهی مناسبی دارد. 420 الی 1200 نانومتر Intense Pulsed Light

تماس با آمیتیسفروشگاه محصولات آمیتیس اینستاگرام آمیتیسکلینیک زیبایی آمیتیس

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× تماس با ما - Contact us